Már csak 13 napot kell várni és újra itt van a futball világbajnokság. Ebben a sorozatomban bemutatom a csapatokat, azok legfőbb erősségeit, gyengéit, esélyeit és, hogy milyen játék várható tőlük.
Egyes európai országokban a legnagyobb játékosokról szobrokat formálnak, lásd a Ronaldoról készült legutóbbi műalkotás, egyiptomban valószínűleg egy piramist, vagy egy szfinxet kap Mohamed Salah, ha a selejtezősorozathoz hasonlóan a csoportból is tovább lövi a fáraókat. A kulcskérdés Egyiptomban természetesen továbbra is a Liverpool ászának játéka, aki ha minden igaz felépül a nagy torna kezdetére, de persze ki tudja milyen állapotban lesz majd, mennyire tud csúcsformában játszani. Amennyiben ő jól szerepel, úgy a válogatott is képes bármelyik ellenfélnek fejfájást okozni.
Persze nem csak egy emberből áll a csapat és Salahon kívül is jól használják a szélsőiket, így az ellenfél védelme mögé bejátszott labdák esetén igencsak figyelni kell az egyiptomiakra. Másrészről védelmük könnyen zavarba hozható kapu elé rúgott labdákkal, ami elsősorban a nemzetközi rutin, valamint a gondolkodásbeli sebesség számlájára írható. Például a portugálok ellen egy ilyen kavarodás után ítéltek ellenük közvetett szabadrúgást, hazaadásért, valamint szintén hasonló szituációk miatt kaptak ki, úgy, hogy egészen a 92. percig vezettek. A hazai ligában játszó játékosokon kívül a csapat derekát Angliában pallérozódó labdarúgók adják, de például török és portugál légiós is szerepel a csapatban. Alapvetően a 4-2-3-1-es felállást szorgalmazza az argentin Héctor Cuper kapitány, amelyben a két szélső gyakran lép befelé, ezzel lövőhelyzetet kicsikarva.
Kapus poszton több választási lehetősége van az egyiptomi kapitánynak,a legvalószínűbb befutó El Shenawy, de az is előfordulhat, hogy a csapat veterán csapatkapitányát, és egyben a világbajnoki mezőny legidősebb játékosát a 45 éves Essam El Hadary-t állítja a gólvonal elé. Ezzel rekordot is döntenének, ugyanis a világbajnokságok történetének legidősebb játékosát avathatnák a pályán - az eddigi rekorder a kolumbiai Faryd Mondragon.
Védelem közepén a West Brom-os Ahmed Hegazy helye biztosnak látszik, védőpárja vagy Saad Samir vagy klubbéli csapattársa Ali Gabr lehet. A védelem bal oldalán eddig stabilan Abdel-Shafi kapta meg a bizalmat, míg a jobb oldali védő szerepében két rutinos játékos Ahmed Fatih és a Champhionshipben szereplő Elmohamady között válogathat a mester.
A két védekező középpályás poszt legfőbb várományosai az Arsenal légiósa Mohamed Elneny, valamint az egyiptomi ligás Tarek Hamed. Előttük irányító szerepkörben Abdallah Said szerepel majd valószínűleg, őt esetleg Shikabala helyettesítheti árnyékék szerepkörben.
Ha egyiptomi szélsőkről van szó mindenki kapásból rávágja, hogy Salah, de a két szélső poszton rajta kívül is bőven akad variációs lehetőség. A legerősebbek szélen akkor lennének, ha a már említett sztárjátékos mellett a Stoke balszélsőjét Ramadan Sobhit szerepeltetné a tréner, de bevetésre vár a Törökországban légióskodó Trezeguet, valamint a görög ligában szereplő Amr Warda is. A középcsatár posztján, a portugál Bragaban szereplő Ahmed Hassan, vagy a hazai bajnokságban játszó Marwan Mohsen lehet a befutó. UPDATE: Ahmed Hassan végül kimaradt a szűkített keretből
A csoport számára és Egyiptom számára is a csúcsmeccs, az orosz elleni második mérkőzés lehet, hiszen ott már mindent oda kell tenni, ha esetleg Uruguaytól az első meccsen vereséget szenvednek, furcsa helyzet, hogy a dél-amerikaiak a második kalaposok és a házigazdák az elsők, de ha már így alakult az afrikai csapatnak talán ellenük lehet legnagyobb esélyük a bravúrra. Első ránézésre talán nem is tűnik olyan lehetetlennek, bár az oroszok nyilván nem szeretnék, hogy ez a csúfság megessen velük a hazai rendezésű tornán, de hát persze az is lehet, hogy épp Uruguay csúszik majd meg az elején. Mindenesetre a számos Afrika kupát begyűjtő Egyiptom 1990 után újra világbajnokságon, kíváncsian várom, hogy mire lesznek képesek ténylegesen a világversenyen.
Tipp a csoportban: 3.hely
Tipp a végső helyezésre: csoportkör